Background

Zbiorowy portret studentek i studentów wyznania mojżeszowego na Uniwersytecie Poznańskim w okresie dwudziestolecia międzywojennego


Oliwia Gromadzka, Magdalena Patrzałek-Graś, Celina Barszczewska, Agnieszka Zawisza 

Tekst skupia się na problematyce badań archiwalnych w obszarze historii społecznej i mikrohistorii, obierając za przedmiot badań grupę studentek i studentów pochodzenia żydowskiego, którzy w latach 1919-1939 związani byli z Uniwersytetem Poznańskim. Jego celem jest nakreślenie zbiorowego portretu grupy za pomocą wyodrębnionych na podstawie źródeł historycznych kategorii społecznych, takich jak m.in. stosunek płci, miejsce i data urodzenia, deklarowana przynależność państwowa, narodowość czy deklarowany język ojczysty. 

Artykuł powstał w wyniku prowadzonej w latach 2019-2021 kwerendy, obejmującej zasoby archiwalne uczelni poznańskich, które w toku reform lat powojennych zostały wyodrębnione ze struktur Uniwersytetu Poznańskiego. Należały do nich archiwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Akademii Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu. Badania skupione były na dokumentach personalnych studentek/tów zgromadzonych w ramach teczek studenckich z podziałem na istniejące w okresie międzywojennym jednostki: Wydział Filozoficzny, od 1925 roku podzielony na Wydziały Humanistyczny i Matematyczno-Przyrodniczy, Wydział Prawno-Ekonomiczny, Wydział Lekarski oraz Wydział Rolniczo-Leśny, a także Oddział Farmaceutyczny i Studium Wychowania Fizycznego. Możliwe do pozyskania w ich ramach dane posłużyły do stworzenia tabel statystycznych, będących następnie podstawą do nakreślenia prezentowanego w niniejszym artykule portretu społecznego grupy, jaką stanowiły/li studentki/ci pochodzenia żydowskiego na UP. 




Uniwersytet
im. Adama Mickiewicza
w Poznaniu

ul. Wieniawskiego 1
61-712 Poznań

GPS: 52.408466, 16.915340

NIP: 777-00-06-350
REGON: 000001293

Background